GM 2019 + ROZŁAM + Miecz

 In Bez kategorii

Trzeci dzień naszych rekolekcji rozpatrywaliśmy od znakiem miecza. W myśl fragmentu Ewangelii mówiącej o tym, że „Jezus nie przyszedł dać pokoju, lecz miecz”. Czasem trzeba coś odciąć lub pogrzebać, żeby iść dalej. „Rozłam, który prowadzi do zjednoczenia, oddzielenie, które prowadzi do upiększenia”- od tych słów zaczął konferencję poranną br. Wojciech Głowacki. Przytoczył także biblijną historię sędziwego Noego
i jego synów. W ich relacji widać było dwa podejścia do ojca  – lekceważący i pełen szacunku. Roztropność i mądrość w troszczeniu się o to, co jest najbardziej kruche i delikatne – potrzebujemy tego zarówno my jak i nasi rodzice. Nagość w Biblii to symbol słabości. Trzeba mieć w sobie odwagę, aby odsłonić się przed swoimi najbliższymi. Budowanie życia na przekonaniu o byciu ofiarą to budowanie na piasku. Budowanie na skale to relacja z Bogiem,  a Jezus, swoim słowem jak mieczem, odcina to co złe.

Po obiedzie goście tegorocznej Golgoty Monika i Marcin Gomułkowie (projekt Początek Wieczności) wygłosili świadectwa zmagania się ze swoimi słabościami, grzechami również w kontekście relacji z rodzicami. „Chodzi o wejście w suwerenność emocjonalną i stanięcie w prawdzie” – mówił Marcin. Do poradzenia sobie z rozłamem potrzeba też innych ludzi: przyjaciela, terapeuty, spowiednika, czy kierownika duchowego, ale ostatecznie chodzi o Niego – Jezusa.

Wieczór został zwieńczony nabożeństwem pokutnym. Rozpoczęliśmy od liturgii słowa, której przewodniczył br. prowincjał Łukasz Woźniak. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi zakończyły dzisiejszy dzień w Serpelicach.  

Recent Posts

Leave a Comment

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania, sugestie, pozdrowienia - napisz :) Jesteśmy w kontakcie :)

Not readable? Change text. captcha txt